Terapia osteoporozy – co warto wiedzieć

Osteoporoza jest to choroba, która objawia się kruchością kości i ich szybką podatnością na złamania. W przebiegu osteoporozy dochodzi do zaniku tkanki kostnej co prowadzi do większej częstotliwości występowania złamań. Dzięki przełomowym możliwościom dzisiejszej ortopedii utrata zdolności samodzielnego poruszania się nie będzie już uciążliwym problemem. Podpowiadamy, dlaczego warto zdecydować się na terapię osteoporozy właśnie przy pomocy specjalistów.
Jakie objawy osteoporozy powinny zapalić w naszej głowie “ czerwone światło”?
Bardzo często podstawowym objawem osteoporozy są złamania, które świadczą o postępowaniu choroby. Złamania powodują drobne urazy, nawet niewielkie upadki z wysokości własnego ciała. Jeżeli zwykły upadek z własnego łóżka skutkuje złamaniem kończyn, oznacza to osteoporozę. Złamania dotyczą kości zlokalizowanych w całym ciele ludzkim. Eksperci z łukowskiej Kliniki ORTODENTIKA twierdzą, że osteoporoza jest przewlekłą chorobą i często przebiega bezobjawowo, dlatego nazywa się ją “ cichym złodziejem kości”. Specjaliści podkreślają, że u pacjentów cierpiących z powodu osteoporozy obserwuje się zmniejszenie wzrostu lub zaokrąglenia pleców. Szybkie wahania masy ciała należą do objawów osteoporozy, których nie należy bagatelizować, szczególnie szybki spadek kilogramów powinien zaniepokoić pacjenta.
Jakie są czynniki wpływają na rozwoju osteoporozy?
- zła dieta
- palenie tytoniu
- nadużywanie alkoholu
- ograniczona aktywność fizyczna
Jakie badania pomogą rozpoznać osteoporozę?
Zdaniem ekspertów podstawowym badaniem w diagnostyce osteoporozy jest badanie gęstości kości. W zależności od poziomu gęstości kości, specjalista zleci dodatkowe analizy tj :
- pomiar wapnia i fosfor we krwi,
- fosfataza alkaliczna,
- OB,
- poziom wapnia w dobowej zbiórce moczu.
Jakie metody leczenia osteoporozy przynoszą oczekiwane rezultaty?
Leczenie osteoporozy ma na celu zapobieganie złamaniom kości. Ważnym czynnikiem, który wpływa na skuteczność terapii jest współpraca pacjenta i lekarza. Specjalista pomoże wyeliminować czynniki ryzyka oraz wskaże najbardziej stosowną suplementację wapnia i witaminy D.
Dieta dla osób zmagających się z osteoporozą – czyli jedzenie na wzmocnienie kości zagrożonych osteoporozą
Terapia osteoporozy szybciej przyniesie oczekiwane efekty, jeśli połączymy ją z odpowiednią dietą. Bardzo ważne jest, aby posiłki były bogate w wapń i witaminę D. Należy jeść regularnie 4-5 posiłków i przywiązywać szczególną uwagę, by w każdym z nich znajdował się wapń w postaci nabiału, owoce i warzywa. Witamina B6, którą zawiera pieczywo pszenne i pełnoziarniste doskonale wpływa na rozwój kości. Zaleca się ograniczenie stosowania soli i unikanie żywności wysoko przetworzonej. Posiłki najlepiej przygotowywać w domu i wybierać produkty gotowane w wodzie i na parze. Bardzo ważne jest dostarczenie organizmowi podstawowego budulca kości, czyli wapnia.
Dobrymi źródłami wapnia są:
- warzywa zielone ( natka pietruszki, jarmuż, brokuły)
- warzywa strączkowe ( fasola, soja)
- sardynki w pomidorach
- sardynki w oleju
Co dzieje się, gdy bagatelizujemy osteoporozę?
Bardzo przykrym następstwem nieleczonej osteoporozy są złamania kości w obrębie nadgarstków, ud oraz kręgosłupa, dlatego tak ważne jest leczenie osteoporozy, które obejmuje nie tylko działania zapobiegawcze, zmniejszające ryzyko upadków, ale także właściwie zbilansowaną dietę i zażywanie leków przeciwdziałających potencjalnym złamaniom. Specjaliści zaznaczają, że dzięki stosownie dobranej indywidualnej formie leczenia osteoporozy, pacjenci odzyskują komfort życia.
Więcej informacji na temat terapii osteoporozy znajdziemy na stronie kliniki http://www.ortodentika.pl/.