Stomatologia mikroskopowa – trzeba widzieć, żeby móc leczyć

Leczenie zębów pod mikroskopem to metoda zdecydowanie bardziej powszechna w krajach, w których medycyna stoi na najwyższym poziomie. W Polsce, leczenie z wykorzystaniem mikroskopu jest stosunkowo nowym rozwiązaniem i ciągle niedostępnym w większości gabinetów stomatologicznych. Dlaczego wykorzystanie mikroskopu jest tak ważne? Warto dowiedzieć się na czym polega stomatologia mikroskopowa i udać się do naszej przychodni.
Na czym polega leczenie zębów z użyciem mikroskopu?
Mikroskop stosowany jest głównie w leczeniu kanałowym. Jako że technika ta wymaga ogromnej precyzji, jest on w niej niezwykle przydatny. Dzięki powiększeniu, lekarz jest w stanie dostrzec nawet niewielkie zmiany i rozpocząć leczenie, zanim choroba zęba rozwinie się. Umożliwia ono także, odpowiednie przygotowanie do zabiegu i dokładne oczyszczenie zębów.
Endodoncja pod mikroskopem
Kiedy jest stosowana?
Endodoncja czyli leczenie kanałowe zębów to metoda stosowana w przypadku gdy próchnica zęba jest bardzo głęboka i zwykłe wstawienie implantu nie rozwiązałoby problemu, gdy doszło do stanu zapalnego lub martwicy miazgi, a także w leczeniu złamania zęba. Zdarza się, że zmiany te występują, lecz nie są widoczne na powierzchni zęba. Stan zapalny objawia się przenikliwym bólem, nasilającym się w trakcie spożywania posiłku. Ból ten może promieniować i stawać się niezwykle dokuczliwy, zwłaszcza w nocy.
Jak wygląda?
Ze względu na słabą widoczność kanałów zębowych, przeprowadzenie leczenia endodontycznego jest dla dentysty niezwykle trudne. Kanały zębów są trudno dostępnym miejscem, gdyż są wąskie, małe, mają nieregularne kształty i liczne rozgałęzienia. Z tego powodu, leczenie endodontyczne bez powiększenia stosunkowo często jest nieskuteczne. Stomatolog nie jest w stanie dotrzeć w najgłębsze zakamarki i dlatego nietrudno o błąd.
Przełomowe w tej technice leczenia, okazało się użycie mikroskopu. Urządzenie oświetla i powiększa leczoną powierzchnię od 4 do 20 razy, co pozwala na dotarcie do kanału, dużo dokładniejsze usunięcie jego zawartości oraz wypełnienie. Do wcześniejszych ułatwień należało m.in. korzystanie ze zdjęć RTG. Ich widoczność, jest jednak nieporównywalna z tym, co pozwala zobaczyć mikroskop. Obecnie zdjęcie rentgenowskie wykorzystuje się przy diagnozowaniu chorób zębów, a samo leczenie przebiega z użyciem mikroskopu.
Po podaniu Pacjentowi miejscowego znieczulenia, za pomocą cienkich narzędzi, usuwa się uszkodzoną zawartość kanałów zębów i uzupełnia się je materiałem zwanym gutaperką. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu koferdamu, ząb jest odpowiednio odizolowany, a nanohybrydowe materiały kompozytowe zapewniają jego dokładne, naturalnie wyglądające odtworzenie.
W przychodni Ortodentika, wiemy, jak bardzo naszym Pacjentom zależy na zdrowych zębach, dlatego oferujemy im profesjonalne leczenie z wykorzystaniem mikroskopu, wykonywane przez naszych doświadczonych stomatologów.
Co daje użycie mikroskopu?
Wykorzystanie mikroskopu znacznie skraca proces leczenia. Możliwe jest ono do przeprowadzenia nawet podczas jednej wizyty. Mikroskop to komfort dla leczącego, który jest w stanie zobaczyć strukturę zęba i dzięki temu, efektywnie go leczyć, jak i dla pacjenta, który nie musi przygotować się na wielokrotne wizyty w gabinecie dentystycznym lub martwić, że jego ząb nie zostanie poprawnie wyleczony.
Rozwój stomatologii endodontycznej umożliwił wyleczenie zębów, których wcześniej pozbywano się, ze względu na ból lub brak możliwości ich naprawy. Zastosowanie mikroskopu czyni ją dużo bardziej skuteczną, bowiem leczenie zęba jest utrudnione, gdy ograniczone jest pole widzenia i umożliwia uratowanie nawet bardzo zniszczonych zębów.