Palenie papierosów – czy może mieć pozytywny wpływ na organizm?

Mimo tego, że wszyscy wiedzą o negatywnych skutkach wprowadzania nikotyny do organizmu, mało kto zna “paradoks palacza”, czyli fakt, że palenie papierosów może przynieść również korzystne efekty dla zdrowia. Myślisz, że to niemożliwe? Poznaj nieznane fakty medyczne o paleniu papierosów od bletki.com.
Mniejsze ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona
Analiza stanu zdrowia ponad 140 tysięcy osób pokazała, że byli palacze mają o ponad 20% mniejsze prawdopodobieństwo zapadnięcia na chorobę Parkinsona, niż niepalący. U obecnych palaczy prawdopodobieństwo jest mniejsze nawet o 70%. Ta odwrotna korelacja została po raz pierwszy zaobserwowana w latach 60. XX wieku przez epidemiologa Harolda Kahna.
Jak to możliwe? Choroba Parkinsona polega na degradacji neuronów wytwarzających dopaminę w śródmózgowiu, co istotne badania Kahna udowodniły, że nikotyna chroni te neurony. Może też mieć wpływ na ochronę przed demencją.
Schizofrenia
Co więcej, korzystny wpływ nikotyny na pamięć znajduje swoje zastosowanie w leczeniu schizofrenii. Substancja ta, w szczególności receptory nikotynowe α7, wpływa na pamięć roboczą odpowiadającą za przypominania sobie krótkoterminowych faktów oraz wykonywania innych zadań kognitywnych, co bardzo ułatwia życie schizofreników.
Wpływ na jelita
Kolejny zaskakujący fakt – u niektórych osób cierpiących na nieswoiste zapalenia jelit (ang. inflammatory bowel disease, IBD) palenie papierosów wydaje się łagodzić objawy.
IBD składa się z kilku przewlekłych chorób jelita – choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Są to dwie najbardziej rozpowszechnione formy IBD, pojawiają się, gdy układ odpornościowy osoby błędnie atakuje własne jelito. Pomimo tego, że palenie papierosów zaostrza chorobę Leśniowskiego-Crohna, wydaje się łagodzić wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
Palenie zmniejsza ryzyko otyłości
Każdy palacz wie o jednej z lepszych zalet papierosów – palenie bardzo zmniejsza apetyt, co pozwala na utrzymanie szczupłej sylwetki.
Zależność pomiędzy paleniem i zmniejszeniem apetytu jest złożona: sama nikotyna działa zarówno jako środek tłumiący apetyt, ponieważ oddziałuje na część mózgu zwaną podwzgórzem, która odpowiada m.in. za apetyt, a równocześnie upośledza receptory węchu i smaku, co sprawia, że jedzenie nie jest aż tak apetyczne.
Palenie zmniejsza ryzyko śmierci po zawałach serca
W porównaniu z osobami, które nie paliły papierosów, grupa palaczy, którzy mieli ataki serca, mają tendencję do radzenia sobie lepiej po zawale serca. W rzeczywistości, według Live Science, palacze mają niższą śmiertelność i lepiej reagują na dwie formy leczenia po zawale serca: terapię fibrynolityczną i angioplastykę.
Nikotyna a cukrzyca
Cukrzyca to kolejna choroba, przy której nikotyna oferuje korzystne efekty. Diabetycy często zmagają się ze słabym dopływem krwi do kończyn, a wykazano, że ta substancja chemiczna poprawia wzrost i zdrowie naczyń krwionośnych. Naukowcy pracują nad żelem na bazie nikotyny, aby zaradzić temu problemowi.
Nikotyna jest dobrze znana jako uzależniająca substancja. Jednak badania wykazały, że to nie nikotyna zabija, a inne substancje, które razem z nikotyną występują w papierosach. Jeśli palisz papierosy zamiast kupować gotowe wyroby tytoniowe, postaraj się samodzielnie zwijać papierosy, używając dobrej jakości tytoniu, odpowiednich filtrów i właściwych bletek do papierosów, szeroki ich wybór znajdziesz na bletki.com.