Opakowania tekturowe – różne rodzaje, wiele zastosowań

Opakowania tekturowe to najtańsze i najbardziej uniwersalne pojemniki transportowe. Pudełka z kartonu mogą służyć jako opakowanie towarów z branży przemysłowej, świetnie sprawdzają się do przechowywania żywności, a nawet jako opakowania ozdobne stanowiąc istotny element dekoracyjny mieszkania, sklepu, czy hali przemysłowej. Zastosowanie opakowań z papieru jest szerokie i również ich rodzaj pozostawia nam swobodny wybór pod względem jakości, grubości i przeznaczenia. Zobacz, na jaką tekturę zwracać uwagę w zależności od konkretnego towaru. Sprawdź wytrzymałe opakowania z tektury falistej oraz kartonowe pudła z tektury litej!
Opakowania tekturowe – jak powstaje tektura?
Nazwy takie jak opakowania tekturowe, kartonowe i papierowe stosuje się jako synonimy, jednak różnica między nimi jest zasadnicza. Opakowania do transportu powstają z różnego rodzaju papieru, który cechuje odmienna grubość oraz ilość zastosowanych warstw.
Warstwy określa się jako warstwy masy papierniczej (linery), które pozyskuje się najczęściej z włókien ścieru drzewnego lub z makulatury. Masa papiernicza zostaje kolejno poddana obróbce termicznej oraz chemicznej, dzięki czemu powstają różne produkty dzielone w zależności od grubości:
- Pudełka kartonowe – powstają z papieru o gramaturze mieszczącej się zwykle w przedziale 160-315 g/m2.
- Pudełka tekturowe – powstają przez zastosowanie kilku warstw masy papierniczej i odznaczają się większą grubością, powyżej 315 g/m2.
Karton służy do produkcji m.in. opakowań kartonowych przeznaczonych do transportu i przechowywania stosunkowo lekkich produktów. W przemyśle wykorzystuje się go również do wytwarzania innych produktów papierniczych. Natomiast tektura, ze względu na większą wytrzymałość, znajduje zastosowanie głównie jako materiał do produkcji opakowań transportowych.
Rodzaje opakowań
W zależności od potrzeby wyróżniamy opakowania z tektury falistej oraz opakowania tekturowe lite. Różnica między nimi polega na rodzaju zastosowanej tektury:
- Tektura falista – powstaje z kilku warstw linerów (2-7), a im więcej warstw, tym twardsza i bardziej wytrzymała jest tektura. Na zwiększoną wytrzymałość tego tworzywa wpływa jednak głównie warstwa środkowa, tzw. fluting, która jest pofalowana. W zależności od ilości warstw stosuje różne typy falowania warstwy środkowej.
- Tektura lita – ten rodzaj tektury wytwarza się z makulatury, dlatego też pudełka z tektury litej określane są jako produkty ekologiczne.
W przemyśle do wytwarzania opakowań stosuje się najgrubszy rodzaj papieru, czyli tekturę. Na tym jednak nie koniec podziału, ponieważ w zależności od zastosowanej gramatury uzyskuje się opakowania tekturowe o różnym stopniu wytrzymałości. Wbrew pozorom pudełka tekturowe mogą służyć nie tylko do transportu lekkich materiałów. Producent opakowań tekturowych Pako-Bud z Łodzi do wytwarzania pojemników transportowych wykorzystuje m.in. tekturę ciężką, która składa się z pięciu warstw o gramaturze 1320 g/m2 i odznacza się grubością od 9 do 15 mm. Pudełka z pięciowarstwowej tektury służą do przewożenia i magazynowania nawet ciężkich produktów jak np. części samochodowe, zabawki, książki itd.
Opakowania z tektury i mieszane
Zastosowanie wytrzymałej tektury falistej pozwala na wytworzenie opakowań do transportu, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane wielokrotnie w różnych gałęziach przemysłu. Jeśli zależy nam na uzyskaniu bardzo wytrzymałego opakowania, możemy zamówić opakowanie tekturowe na wymiar łączone z innym tworzywem, takim jak:
- drewno i karton – opakowania takie służą do transportowania dużych i ciężkich przedmiotów;
- płyta OSB lub sklejka z kartonem – poza większą wytrzymałością zyskujemy opakowanie cechujące się dowolnością pod względem rozmiarów i kształtu. Takie opakowanie łączone może służyć do przewożenia dużych i ciężkich produktów, a jednocześnie jest lekkie, dzięki czemu nie obciąża dodatkowo masy ładunku.
Sprawdź solidne opakowania z tektury w łódzkim Pako-Bud i wybierz pudełka odpowiednie do swojego towaru!