Nieinwazyjna czy chirurgiczna plastyka powiek – którą metodę wybrać?

W głębi duszy czujesz się piękna i młoda, ale gdy patrzysz w lustro, to w ogóle tego po Tobie nie widać? Twoje powieki opadają, przez co wydajesz się bardzo zmęczona i starsza o kilka lat? W odzyskaniu młodego wyglądu pomoże blefaroplastyka, czyli plastyka powiek. W zależności od tego, jak bardzo zaawansowany jest Twój problem, możesz zdecydować się na jeden z nieinwazyjnych zabiegów na powieki lub na chirurgiczną plastykę powiek.
Czym jest blefaroplastyka?
W zakresie bleforaplastyki znajduje się zarówno korekta powiek górnych, jak i dolnych. Plastykę powiek wykonuje się nie tylko w celu odmłodzenia twarzy, ale też, aby poprawić kształt oka, który uwarunkowany został anatomicznie. Wśród wskazań blefaroplastyki znajdują się:
- przepukliny tłuszczowe,
- wiotkość tkanki wokół oczu,
- opadająca powieka,
- asymetria oczu,
- ograniczone pole widzenia przez opadającą powiekę.
Nieinwazyjne metody korekty powiek
Jeśli zmiany w obrębie powiek nie są zaawansowane, można zdecydować się na jedną z nieinwazyjnych metod blefaroplastyki. Ich celem jest ujędrnienie i wzmocnienie skóry oraz spłycenie zmarszczek. Do najskuteczniejszych należą:
- blefaroplastyka laserowa – polegająca na zastosowaniu lasera w celu ujędrnienia skóry,
- zabieg z użyciem plazmy.
Wśród zabiegów z użyciem plazmy, na szczególną uwagę zasługuje Plexr – polecany m.in. przez specjalistów z Kliniki Miracki w Warszawie. Plexr to innowacyjne urządzenie, którego działanie opiera się na wytworzeniu tzw. plazmy. Na czym polega to zjawisko? Plazma wywoływana jest przez jonizację powietrza między urządzeniem a skórą. Następuje sublimacja (odparowanie) powierzchownych korneocytów (martwych komórek) w naskórku, bez uszkadzania warstwy podstawnej. Jednocześnie następuje biostymulacja skóry właściwej, która jest wynikiem selektywnego i skoncentrowanego przepływu ciepła podczas działania plazmy na uszkodzone tkanki. Nieinwazyjna plastyka powiek z użyciem plazmy nie powoduje krwawienia ani nie uszkadza sąsiadujących tkanek. Po zabiegu widoczne są małe strupki i lekki obrzęk, które jednak mijają po kilku dniach. Zabieg na opadające powieki powtarza się 1-3 razy w odstępach 40-dniowych.
Operacja plastyczna powiek
Chirurgiczna plastyka powiek zalecana jest w przypadkach, gdy nieinwazyjne zabiegi są niewystarczające. Zabieg można wykonać zarówno w obrębie górnej, jak i dolnej powieki.
Korekta powieki górnej dotyczy usunięcia nadmiaru luźnej, rozciągniętej i nieładnie marszczącej się skóry. Taki defekt postarza całą twarz i bardzo często ogranicza też pole widzenia. Z kolei najczęstszym wskazaniem do przeprowadzenia plastyki powieki dolnej są tzw. worki pod oczami, głębokie bruzdy pod oczami oraz przepuklinki tłuszczowe. Dolna powieka może też wymagać przywrócenia napięcia i prawidłowej pozycji brzegu rzęskowego, przy zachowaniu długości i szerokości szpary powiekowej. Jeśli chodzi o przebieg zabiegu, to inaczej wygląda plastyka powieki górnej, a inaczej plastyka powieki dolnej.
Plastyka powieki górnej:
- wycięcie nadmiaru skóry z powieki w miejscu zgięcia,
- w niektórych przypadkach usuwa się też rozciągniętą tkankę mięśniową i/lub nadmiar tkanki tłuszczowej,
- rany zamykane są za pomocą delikatnych szwów,
- skóra nad okiem zostaje wyraźnie napięta,
- blizna schowana zostaje w naturalnym zgięciu powieki, więc jest praktycznie niewidoczna.
Plastyka powieki dolnej:
- wykonanie nacięcia poniżej brzegu rzęskowego,
- oddzielenie skóry od dolnego brzegu oczodołu,
- nacięcie przegrody oczodołowej,
- usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej,
- rany zamykane są za pomocą delikatnych szwów,
- w tym przypadku również blizny chowane są w fałdkach skóry.
Więcej na temat blefaroplastyki przeczytasz na stronie warszawskiej Kliniki Miracki: https://klinikamiracki.pl/encyklopedia/blefaroplastyka/