Laryngologia jako dziedzina medycyny estetycznej

Pewnie nieraz zastanawiałeś się co zrobić, żeby nie chrapać w nocy. Nieprzyjemne dla otoczenia odgłosy senne są również niebezpieczne dla Twojego zdrowia, dlatego nie można ich lekceważyć. Jak leczyć chrapanie? Zajmuje się tym odpowiedni dział medycyny – laryngologia. Zabiegi laryngologiczne jeszcze do niedawna można było wykonywać jedynie w przychodniach lub szpitalach. Chociaż nadal nie są one na porządku dziennym w każdej klinice medycyny estetycznej, to można spotkać wyjątki takie, jak Klinika Miracki w Warszawie, gdzie leczenie chrapania jest jednym ze sztandarowych zabiegów, ponieważ laryngologia to specjalizacja doktora Krzysztofa Mirackiego, założyciela kliniki.
Zabiegi laryngologiczne stosowane w medycynie estetycznej
Laryngologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się leczeniem chorób gardła, krtani, uszu, a także głowy i szyi. Laryngolodzy skupiają się również na leczeniu problemów związanych z zaburzeniami prawidłowego oddychania, np. chrapaniem i bezdechem sennym. Leczenie chrapania i bezdechu, który często z nim współwystępuje, jest również domeną medycyny estetycznej. Co to jest bezdech? Jest to, wbrew pozorom, niebezpieczna choroba spowodowana częstym podczas snu zatrzymywaniem oddychania lub jego spłyceniem. Przyczyną jest zamykanie się światła dróg oddechowych w gardle.
Do zabiegów laryngologicznych stosowanych w medycynie estetycznej należą:
- korekta małżowin nosowych,
- plastyka podniebienia,
- plastyka uszu,
- korekta migdałków,
- podcięcie języczka.
Leczenie chrapania – rodzaje zabiegów
Wśród innowacyjnych zabiegów laryngologicznych mających na celu skuteczne leczenie chrapania i bezdechu śródsennego należy wyróżnić:
- laserowe leczenie chrapania – mało inwazyjna metoda, która obkurcza włókna kolagenowe znajdujące się w obrębie podniebienia miękkiego, języczka, łuków podniebiennych, a także bocznych części nasady języka;
- radiochirurgia – szybki, bezbolesny zabieg, który polega na wykonaniu precyzyjnych nacięć na leczonym obszarze i zastosowaniu fal radiowych o wysokiej częstotliwości i niskiej temperaturze.
Bezinwazyjne laserowe leczenie chrapania
Pojawienie się technologii laserowej zrewolucjonizowało zarówno medycynę, jak i kosmetologię. Również w leczeniu chrapania laser znalazł swoje zastosowanie. Zaletą tej metody jest jej mała inwazyjność – nie wymaga zastosowania znieczulenia i długotrwałej rekonwalescencji. Terapia jest bardzo szybka i zalicza się ją nawet do tzw. zabiegów lunchowych czyli takich, które można zrobić podczas przerwy w pracy. Szczególną odmianą laserowego leczenia chrapania jest zabieg NightLase wykorzystujący laser erbowo-yagowy Fotona. Zabieg polega na przegrzaniu odpowiednich struktur znajdujących się w jamie ustnej. Ma to na celu stymulację włókien kolagenowych do obkurczania się i namnażania. Kiedy powstaną nowe włókna kolagenowe, leczone miejsca odzyskają jędrność i sprężystość, a nieprzyjemne dolegliwości pojawiające się podczas snu (chrapanie, bezdech) powinny ustąpić. Satysfakcjonujące rezultaty przynosi seria trzech zabiegów.
Radiochirurgia – skuteczny sposób na chrapanie
Fale radiowe to metoda równie często stosowana w medycynie estetycznej, jak laser. Radiochirurgia natomiast stanowi połączenie chirurgii z terapią falami radiowymi. Jedną z najnowocześniejszych i najmniej inwazyjnych metod tego typu jest zabieg Ellman. W przypadku tego zabiegu niezbędne jest zastosowanie znieczulenia miejscowego. Na podniebieniu miękkim (lub migdałkach, języczku, małżowinie nosowej) wykonywane są drobne, bardzo precyzyjne nacięcia, w które wprowadzany jest cienki drucik przewodzący lecznicze fale radiowe. Celem leczenia jest:
- wytworzenie blizn w podniebieniu miękkim,
- utwardzenie podniebienia,
- powiększenie cieśni gardła – skrócenie języczka,
- przycięcie łuków podniebiennych,
- zwiększenie masy migdałków.
Wszystko to sprzyja bardzo szybkiemu wyleczeniu chrapania i bezdechu sennego. Bezpośrednie skierowanie fal radiowych w źródło problemu z chrapaniem zapewnia wysoką skuteczność terapii i jej małą inwazyjność.
Dowiedz się więcej na temat zabiegów laryngologicznych w medycynie estetycznej: https://klinikamiracki.pl/encyklopedia/laryngologia/