Kalendarz ząbkowania – wszystko o zębach mlecznych

Przyjście na świat dziecka jest czasem przepełnionym szczęściem i radością, ale to również okres pełen wyzwań dla młodych rodziców. Niewątpliwie, trudniejszym momentem w życiu niemowlaka jest ząbkowanie. Wielu rodziców nie wie, jak je prawidłowo rozpoznać, w którym miesiącu życia dziecka się rozpocznie i jak długo będzie trwało. Troskliwi opiekunowie pragną ukoić ból dziecka, uspokoić je i sprawić, aby wyżynanie pierwszych ząbków przebiegło możliwie bezboleśnie.
Kiedy ,,tworzą się’’ zęby?
Zęby mleczne powstają w czasie życia płodowego. W szóstym tygodniu życia zarodka pojawiają się zalążki zębów, które przez kolejne miesiące ciąży będą pokrywały się szkliwem i twardniały. Dziecko przychodzi na świat z wykształconymi, ukrytymi w dziąsłach ząbkami. W tym czasie nadal trwa proces pokrywania ich szkliwem, po jego zakończeniu wyrasta korzeń, następnie ząbek powoli przebija się przez dziąsło.
Czy można przyjść na świat z wyrżniętym ząbkiem?
Czasami zdarza się, że proces pokrywania mlecznego zęba szkliwem przebiega bardzo szybko i kończy się w trakcie życia płodowego. Maleństwu ukrytemu w łonie mamy wyrasta pierwszy ząbek. W takim przypadku po przyjściu na świat sprawdzane jest, jak mocno ząbek tkwi w dziąśle oraz jaka jest jego krawędź. Jeśli ząb jest chwiejny, istnieje prawdopodobieństwo samoistnego wypadnięcia, które może doprowadzić do zadławienia lub jego krawędzie mogą ranić tkankę miękką – wówczas jest on usuwany. Najpóźniej w trzecim roku życia dziecko powinno odwiedzić lekarza stomatologa i ortodontę.
Objawy ząbkowania
Kiedy dziecko zaczyna bardzo się ślinić, rodzice już wiedzą, że zaczyna się ząbkowanie. Dziecko wkłada do buzi paluszki oraz wszystkie przedmioty, które są w zasięgu jego rączek, ponieważ gryzienie łagodzi swędzenie dziąseł. Wyżynanie się mleczaków może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy, to bardzo indywidualna kwestia.
Kalendarz ząbkowania u dzieci
Zęby wyrzynają się według ustalonego w naturze schematu. Stomatolodzy pracujący w Smile Design Clinic w Warszawie, podpowiadają w jaki sposób u większości dzieci przebiega proces wyrzynania się ząbków. 4-10 miesiąc to czas kiedy wyrzynają się siekacze przyśrodkowe w szczęce dolnej. Przed ukończeniem pierwszego roku pojawiają się siekacze przyśrodkowe w szczęce górnej, a po upływie kolejnego miesiąca widoczne są siekacze boczne w szczęce i żuchwie. Od 12. do 16. miesiąca życia wyrzynają się pierwsze trzonowce dolne i górne, w kolejnych miesiącach kły, a przed ukończeniem 36. miesiąca życia dziecko jest już dumnym posiadaczem drugich zębów trzonowych, czyli w jego buzi jest już cały komplet zębów mlecznych.
Metody na ząbkowanie bez bólu
- Prawidłowa higiena buzi niemowlaka – należy myć zabawki, pilnować, by dziecko nie wkładało do buzi brudnych przedmiotów, przynajmniej raz dziennie trzeba przemywać dziąsła przy użyciu wacika nasączonego letnią, przegotowaną wodą.
- Zakup odpowiedniego gryzaka. W sklepach z łatwością dostaniemy gryzaki wypełnione wodą. Odpowiedni gryzaczek, przed podaniu dziecku, należy schłodzić w lodówce. Zimno zmniejsza ból i opuchliznę.
- Warto sięgnąć po żele na ząbkowanie, mające właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe.
- Delikatny masaż uśmierzy ból dziąseł.
- Pozwalaj dziecku na częste ssanie piersi lub butelki.
Często ząbkowaniu towarzyszy gorączka sięgająca 38 stopni, jeśli jest wyższa, należy skontaktować się z lekarzem pediatrą. Więcej informacji znajdziesz na stronie Smile Design Clinic.