Flebologia – czym zajmuje się ta dziedzina?

Dziedzina flebologii (pielęgnacja żył) powstała, ponieważ chirurdzy naczyniowi, którzy tradycyjnie leczyli pacjentów z chorobami żylnymi, nie koncentrowali się wyłącznie na żyłach. W rzeczywistości większość szkolenia chirurgów naczyniowych koncentruje się na leczeniu chorób tętnic, a nie żylaków. Na przestrzeni lat pacjenci zaczęli poszukiwać lekarzy, którzy zajmują się tylko wąską specjalizacją związaną z leczeniem żylaków.
Flebologia w Ortodentika w Łukowie zajmuje się właśnie taką specjalizacją. Leczenie żylaków to żmudny proces, dlatego warto znaleźć odpowiednich specjalistów i klinikę. Zlokalizowana w Łukowie Przychodnia Specjalistyczna ORTODENTIKA udziela pomocy w zakresie leczenia żył. Możesz tam uzyskać pomoc certyfikowanych lekarzy i specjalistów.
Skąd problemy z żyłami?
Wiele osób cierpi z powodu wyglądu swoich nóg – 15-20% osób ma widoczne żylaki, a równoważny odsetek może mieć ukryte żylaki, które jednak mogą powodować objawy takie jak bóle nóg, obrzęk kostek i przebarwienia na skórze. Żyły nitkowate zwykle nie powodują żadnych objawów medycznych. Przyczyną żylaków jest nieprawidłowe ciśnienie w żyłach. Inne przyczyny:
- siedzący tryb życia.
- brak ruchu.
- częste, gorące kąpiele.
- nadużywanie sauny.
- złe nawyki żywieniowe.
- otyłość
- płaskostopie lub inna wada postawy.
- przebyte zapalenie żył głębokich.
Flebolodzy pomogą pozbyć się problemów z żylakami.
Flebologia – pozostałe problemy
Flebolodzy leczą również pozostałe problemy wynikają z nieprawidłowego funkcjonowania żył. To:
- pajączki: niewielkie poszerzone naczynka koloru błękitnego lub czerwonego,
- obrzęki wokół kostek,
- przebarwienia skóry, zwykle w okolicy kostek,
- rany na podudziu (owrzodzenia podudzi), które się nie goją.
Pajączki na nogach wyglądają nieestetycznie. Te żyły mogą powodować poważny dyskomfort. Niektóre żylaki grożą powikłaniami, takimi jak zakrzepy krwi lub otwarte rany na nogach. Minimalnie inwazyjne leczenie może pozbyć się lub zaniknąć żył nóg. Leczenie może również zmniejszyć objawy, takie jak ból i zmęczenie, oraz zapobiegać powikłaniom. Żylaki i pajączki to uszkodzone żyły. Rozwijamy je, gdy słabną maleńkie, jednokierunkowe zastawki wewnątrz żył. W zdrowych żyłach zastawki te wypychają krew w jednym kierunku – z powrotem do naszego serca. Kiedy te zastawki słabną, część krwi przepływa wstecz i gromadzi się w żyłach. Dodatkowa krew w żyle wywiera nacisk na ściany żyły. Przy ciągłym nacisku ściany żył słabną i wybrzuszają się. Z czasem widzimy żylaki lub pajączki.
Pajączki mogą być również spowodowane światłem słonecznym, zmianami hormonalnymi lub urazem. Możliwości leczenia obejmują zarówno samodzielną opiekę, jak i drobne operacje.
Flebologia – czy pomoże przy przebarwieniach kostek i ranach?
Obszary ciemniejszego koloru skóry w dolnej części nogi, kostki lub stopy mogą być spowodowane złogami hemosyderyny. Hemosiderin to brązowawy pigment spowodowany rozpadem hemoglobiny we krwi, zawartości żelaza w krwinkach czerwonych. Przebarwienia stóp i kostek, spowodowane przez hemosyderynę, nazywane są zastoinowym zapaleniem skóry i są oznaką niewydolności żylnej, zwanej także między innymi chorobą refluksową i nadciśnieniem żylnym. Chociaż najłatwiejszym skojarzeniem jest ciemny pigment, niewydolność żylna może również objawiać się trwałym zaczerwienieniem kończyn dolnych i stóp.
W specjalistycznej klinice ORTODENTIKA pacjenci otrzymują kompleksową pomoc z zakresu leczenie żył. W łukowskiej klinice znajduje się grono lekarzy specjalistów, którzy na przestrzeni lat pomogli tysiącom osób. Kłopoty z żyłami to nie tylko kwestia estetyki. To przede wszystkim kwestia zdrowia. Proces leczenia i jego czas trwania są zależne od złożoności problemu, z jakim zgłasza się pacjent.
Szukasz pomocy w zakresie leczenia kłopotów z żyłami? Sprawdź ofertę kliniki: https://www.ortodentika.pl/